TBMM GENEL KURULU

 

Toplum içerisinde en sık görülen rahatsızlık olan ağrı, vücudun neresinde olursa olsun ciddiye alınmalıdır. Çünkü ağrılar bir hastalık habercisi olabilir. Karın ağrısı da bu rahatsızlıklardan biridir.

Karın ağrısının bir çok nedeni vardır. Fazla gıda alımı, uygunsuz beslenme ve basit enfeksiyonlar karın ağrısına en sık sebep olan etkenlerdir.

En sık görülen karın ağrısı tipi akut ağrılardır. Akut karın ağrısı olarak tanımlanan ağrı, altı saat içinde birden bire başlayan karın ağrısı ile kendini gösteren bir karın hastalığıdır.

Ani başlayan karın ağrısı olan her hasta detaylı bir şekilde ele alınmalıdır. Bir haftayı aşan bir süredir karın ağrısı olan hastada ‘akut karın’ tablosu düşünülmez, ancak bu durum bir hekim tarafından incelenmelidir.

Karın ağrısı nedenleri

Karın ağrısı tek başına bir hastalığın tanımı değildir. Ancak birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Hastalıkların bazıları karın içindeki organlardan kaynaklanmasa da karın ağrısına neden olabilir. Buna en tipik örnek akciğerlerin alt kısımlarını ilgilendiren enfeksiyonlardır. Zatürre (pnömoni) olarak tanımlayabileceğimiz bu gibi durumlarda öksürük ve benzeri bulgular yanında karın ağrısı da tabloya eklenebilir. Bu duruma bir diğer örnek de kalp krizidir (miyokard enfarktüsü). Kalp krizi genellikle sol omuz ve kola yansıyan göğüs ağrısına neden olurken seyrek olarak karın ağrısı ile de belirti verebilir.

Karın ağrısının şiddeti, hastalığın şiddeti ile genellikle paralel seyretmez. Örneğin gaz sıkıştırması veya gastroenterit gibi kendiliğinden geçen veya basit bir tedavi ile düzelebilecek durumlar şiddetli, kıvarandırıcı tarzda, şiddetli karın ağrısına neden olabilir. Buna karşın kalın bağırsak kanseri veya erken dönemde bir apandisit çok daha önemli hastalıklarken daha az şiddetde karın ağrısına neden olur.

Karın ağrısı toksinlere, infeksiyona, safra yolları, böbrek, hastalıklarına, idrar yolu infeksiyonlarına, kadınlarda adet sancısı, ovülasyona, damar hastalıklarına, mide, karaciğer, pancreas, barsak sistemindeki ülser, kanser ve infeksiyonlara bağlı olarak gelişebilir.

Karın ağrısı ishal: Karın ağrısına burada sayılamayacak birçok etken sebep olabiril. İshal de karın ağrısına sebep olan etkenlerden biridir.

Karın ağrısı tedavisi

Birçok etkene bağlı olarak ortaya çıkan bu karın ağrıları nasıl giderilebilir, karın ağrısı nasıl geçer?

Evde karın ağrısı tedavisi için ilaç kullanmak yerine gaz çıkarmaya çalışın ve mutlaka ayak ve karın bölgenizi sıcak tutun, gazlı içeceklerden, sigaradan, çok sıcak veya çok soğuk içeceklerden uzak durun. isterseniz karnınıza ufak, hafif ve bastırmadan masaj yapabilirsiniz. Bir aile veya arkadaşınızdan belinizi ovmasını isteyebilirsiniz. Bu bağırsaklarınızın çalışmasını kolaylaştırarak karın ağrısını geçirmeye yardımcı olur.

Bunların dışında, karın ağrısı için karnınıza sağdan sola, soldan sağa hafif bastırmak suretiyle masajlar yapabilirsiniz ve gazın dışarı atılmasına yardımcı olabilirsiniz. Dışarı atılan gazlar sizi rahatlatacak ve ağrının azalmasını sağlayacaktır.

Kuşburnu , adaçayı ve bitkisel çaylar için. Özellikle kuşburnu üşütmeden dolayı oluşan karın ağrısı ve mide bulantısı için çok yararlı oluyor ve ağrıların giderilmesine katkı sağlıyor.

Soğuğa maruz kalmadığınız halde karın ağrısı çekiyorsanız bunun sebebi yediğiniz bir şeylerin size dokunmuş olmasındandır. Bu tür durumlarda tuvalete gitmek en hızlı çözümdür. Zaten yediğiniz birşeyin size dokunması sonucu bağırsaklarda gaz sıkışması oluşur. Bu da sizi ishal yapar.

Soğuğa maruz kalmayla beraber karın kasları kasılır ve spazm oluşmasına sebep olur. Bu durum da sizde gidip gelen karın ağrılarına sebep olur.

Çocuklarda karın ağrısı

Çocuğunuzun Kendini iyi hissettiği pozisyonda yatıp dinlenmesine izin verin. Yemek yedirmeye çalışmayın. Eğer alabiliyorsa, az az sıvı almasını sağlayın. Doktorunuza danışmadan herhangi bir ilaç vermeyin. Doktora gitmeden karın ağrısıyla birlikte olan bulguları ( ishal, kabızlık, ateş …gibi), ağrının yerini, azaltan veya arttıran faktörleri not ederseniz tanı konmasına yardımcı olacağınızı unutmayın.

Karın şişliği: Karın şişliği yemek sonrasında oluşan bir durum da olabileceği gibi ciddi bağırsak hastalıklarının habercisi de olabilir. Karın şişliği hastalığının tespiti için belirtiler takip edilmeli hafife alınmamalıdır.