otom

Vitesteki harflerin anlamlarını öğrenin. Araba modeline göre tam otomatik vitesteP, R, N ve D harflerinin dışında 1, 2 ve 3 rakamları da olabilir.

P araba park halindeyken,

D ileri gitmek için,

R de geri gitmek için kullanılır.

N boş vites, 1, 2 ve 3 de sabit viteslerdir.

Yarı otomatik vitesler hemen hemen her marka için Tiptronik, Multimode, Steptronic gibi farklı isimlere sahiptir. Bu vites tiplerinde, vites artırıp düşürmek için + ve – olmak üzere, iki konum daha bulunur.

Aracı çalıştırın

Vites P’de iken aracı çalıştırın. Kimi araç frene basmadan önce çalışmaya başlamaz. Bu gibi durumlarda frene basın ve arabayı öyle çalıştırın.

İleri gidin

İleri gitmek için vitesi D konumuna getirin. Ayağınızı frenden kaldırın ve yavaşça gaza basın. Hızlanmak istediğinizde gaza daha fazla basın.

UYARI: D (ileri) ya da R (geri) hareket konumu seçilmeden önce, tehlikelere karşı araç çevresi önemle kontrol edilmelidir.

İPUCU: Araç sollama gibi durumlarda daha kısa sürede hızlanma ihtiyacı duyarsanız, gaza sonuna kadar basın. Araç, vitesi düşürüp daha hızlı ivmelenecektir.

Sabit vites ile gidin

Hızlanmanıza rağmen vitesin yükselmesini istemediğiniz durumlarda hızınıza göre; vitesi D (drive) nin alt kademesi olan vitesi 1, 2 veya 3 konumuna getirin. Bu konumdayken vites daima sabit kalır. Mesela dik bir yokuşu inerken ya da çıkarken, düşük bir viteste gitmeniz gerektiğinde bu konumları kullanabilirsiniz. Yarı otomatik viteslerde ise vitesi manüel konuma getirerek, sabit viteste gidebilirsiniz.

Geri gidin

Araba durur konumda iken, frene basıp vitesi R konumuna getirin. Ayağınızı frenden çekip yavaşça gaza basarak, geri geri gidebilirsiniz.

Aracı durdurun

Frene hafifçe basarak aracı durdurun. Araç tam olarak durduktan sonra, vitesi N konumuna getirin. Uzun süreli duracaksanız, vitesi P konumuna getirin. Bazı arabalar vitesi P‘ye getirmeden kontağı kapatmanıza izin vermez.