SLİME YAPIMI İÇİN MALZEMELER:
*Sıvı yapıştırıcı
*Dökülen sıvı yapıştırıcı kadar su
*İkisini birlikte karıştırın.
*Su kadar şampuan
*İstediğiniz renk guaj boya(ben mor kullandım)
*İsterseniz sim de ekleyebilirsiniz.
*Hepsi birlikte karıştırılır.
*Tursil matik ile sıcak suyu bir kapta karıştırıp harca azar azar ekleyin.
*Sünen bir kıvama gelince durun.
*Daha sonra dolapta 10 dakika kadar dinlendirin ve oynamaya başlayın.

Çocukken oynadığımız ve her nesil çocuğun çok sevdiği oyun hamurlarında yeni bir çağ açıldı desek yeridir. Yetişkinlerin ve çocukların çok ilgi duyduğu ve sevdiği slime nasıl yapılır? Bazı oyuncak satan mağazalarda bulunsa da özellikle yapımı da çok eğlenceli olan slime, daha çok ev yapımı olanları tercih ediliyor. Bu yüzden insanlar slime yapma teknikleri geliştiriliyor.

Rengârenk slime’lerle oyun hamurundan farklı bir eğlence sunuyor.Yapışmayan yapısıyla özellikle çocukların eve bir zarar vermesini engelliyor. Gelelim slime’nin nasıl bulunduğuna ve tarihine:

SLİME’NİN TARİHİ

Slime her ne kadar son zamanlarda meşhur da olsa, aslında slime’nin keşfi 1920 yılına dayanır. 1920 yılında Nobel ödüllü Hermann Staudinger sentetik polimerler üzerine çalışırlar. Polimer, yapısında birçok molekülün tek bir molekül durumunda bulunduğu bileşiktir. Hermann Staudinger yıllar boyunca kimyasal çalışmalarda bulunur ve yarı akışkan maddeler üzerine birçok çalışmanın ardından slime’yi elde ederler. Slime ile oyuncak yapma aşamasına gelen kadar çok yol vardır. Ancak 1950 yıllarında, elde edilen bu kimyasal türle diş macunları, sakızlar ve bu türde ürünler tasarlarlar

SLİME NEDİR?

Slime bir Amerika’lı bir oyuncak şirketi tarafından üretilen oyun hamurudur. Slime maddesinin yapısı yarı yapışkan- yarı akışkandır. 1976 yılında üretilen, toksik olmayan viskozite malzemeden oluşan, yeşil renkli plastik çöp kovasına benzer kutularda satılan oyuncak ürünüdür. İlerleyen yıllarda Slime’nin farklı çeşitleri üretilmiştir. 1970’lerde Slime Canavar masa oyunu tanıtılmıştır.

Bugünlerde ise oyuncak olarak kullanılan slime’nin kendisi başlı başına bir oyun oldu.