herpes-pictures
Grip, nezle, stres, yorgunluk, uykusuzluk, hormonal değişiklikler, uzun süre güneş ışınına maruz kalma gibi durumlar uçuğun çıkmasına sebep olan etkenlerden bazılarıdır.
Kişide estetik açıdan hoş olmayan bir görüntü oluşturmakta ve genelde yemek yerken, burun silerken ağrıya sebep olmaktadır.
Uçuk eğer açık bir yara şeklinde ise kişiden kişiye bulaşabilir. Bunu önlemek için havlu kullanımı, kıyafetlerde ortaklık, çatal, bıçak gibi bölgeye teması olan her durumdan kaçınmak gereklidir. Uçukla oynamak, dokunup başka bölgelere dokunmak vücudun diğer bölgelerine de bulaşmasına sebep olmaktadır.

Uçuk virüsü bulaştığında ilk olarak su toplaması denilen kabarcıklar meydana getirir. Oluşan bu su kabarcıkları birleşerek sarı ve ya beyaz bir bütün haline gelirler. Bu yapı zamanla yumuşar ve kendiliğinden düşerek oluştuğu bölgede bir iz yapar.

Normal bir uçuk oynanmadığı ve koparılmadığı taktirde 2 hafta gibi bir sürede geçmektedir. Antiviral kremler ile süreç kısaltılabilir ve eğer iltihap meydana getirmiş bir uçuk varsa antibiyotik kremler kullanılması gerekmektedir.

Uçuk olan bölgeyi ıslatmak yaranın geç iyileşmesine neden olacaktır.Kuru kaldığı zaman çabuk kabuk tutar ve iyileşir.Ayrıca kabuk tutan yara da kavlatılmamalıdır.

Not:Ucuktan utanıp ağzınızı burnunuzu elinizle saklamayın.Bu utanılacak birşey değildir.Özgüvenli olmanız gerekir.